Як вибрати матеріал для шафи

Як вибрати матеріал для шафи
Шафа – це не лише місце для зберігання речей, а й важливий елемент дизайну інтер’єру. Вона впливає на атмосферу приміщення, його функціональність і стиль. Однак, щоб меблі слугували довго, гармонійно вписувалися у простір і не втрачали свого вигляду з часом, слід уважно підійти до вибору матеріалу. Адже кожен тип має свої переваги та особливості, які слід врахувати. Тому, якщо ви не знаєте як вибрати матеріал для шафи, який би відповідав усім вашим потребам, саме час розставити всі крапки над “і”.
Основні матеріали для виготовлення шаф-купе
Шафи-купе вже довгий час залишаються популярним рішенням для облаштування зберігання речей. Вони компактні, функціональні, легко “вписуються” у будь-який стиль та здатні задовольнити потреби покупців з різними фінансовими можливостями. Тому їх виготовляють з найрізноманітніших матеріалів. Однак найчастіше обирають традиційні рішення, такі як ДСП, МДФ та ДВП.
ДСП (Деревно-стружкова плита)
ДСП – це найпоширеніший та найдоступніший матеріал, який отримують методом пресування деревної стружки. Для скріплення частинок використовують синтетичні формальдегідні смоли. Як відомо, випари формальдегіду небезпечні для здоров’я людини. Саме це і стає причиною сумнівів, щодо доцільності використання ДСП для меблів. Проте сучасні ДСП-плити безпечні. Про це свідчить позначка Е1. До того ж меблеві плити облицьовують ламінованою плівкою чи деревним шпоном, що слугує додатковим захистом і робить їх схожими на натуральне дерево. Однак варто враховувати, що ДСП чутливе до вологи. Якщо шафа перебуватиме в умовах підвищеної вологості, матеріал може швидко деформуватися.
МДФ (Деревоволокниста плита середньої щільності)
МДФ є вдосконаленим варіантом ДСП. Для його виготовлення використовують дуже дрібну деревну тирсу, яку скріплюють лігніном і парафіном. Завдяки цьому матеріал екологічно безпечний, вологостійкий, має більш однорідну структуру та кращі експлуатаційні характеристики. Його поверхня легко піддається фрезеруванню, що дозволяє створювати красиве оздоблення фасадів. Також це ідеальна основа для фарбування або лакування. Єдиним недоліком є вища, порівняно з ДСП, ціна.
ДВП (Деревоволокниста плита)
ДВП виготовляють методом мокрого пресування. Це обмежує товщину плит, і надає їх зворотному боку характерну текстуру, схожу на поверхню сиру з тонким візерунком від вологої марлі. Як правило, одна сторона плити залишається необробленою. Інша – покривається шаром ламінату для покращення зовнішнього вигляду та захисту від пошкоджень. ДВП не підходить для корпусних деталей і зазвичай служить для задніх стінок шаф і днищ ящиків.
Як поєднуються різні матеріали у виробництві шафи
Ідеальна шафа-купе – це поєднання декількох матеріалів. Комбінування різних плит дозволяє досягти оптимального балансу між якістю, зовнішнім виглядом та ціною.
-
Фасади роблять із МДФ, оскільки це дає можливість створювати гарні декоративні елементи.
-
Для корпусу шафи зазвичай використовують ДСП. Цей матеріал міцний, недорогий і має широку палітру кольорів.
-
Задня стінка традиційно виготовляється з ДВП. Це полегшує конструкцію та дозволяє економити.
Роль крайки (кромки) у виготовленні шафи-купе
Одним із найважливіших елементів шафи є крайка. Вона використовується для закривання зрізів ДСП або МДФ і виконує кілька важливих функцій:
-
запобігає потраплянню вологи та бруду у внутрішню структуру плити;
-
покращує зовнішній вигляд шафи;
-
збільшує зносостійкість матеріалу.
Найкращий варіант – ПВХ-кромка, яка не тільки забезпечує максимальний захист та довговічність, а й дозволяє створити завершений дизайн. Завдяки їй шафа виглядатиме акуратно й професійно.
Практичні етапи роботи з матеріалами для шафи: порізка, поклейка та потовщення
Ви вже знаєте як вибрати матеріал для шафи й де найкраще застосовувати той чи інший варіант. Настав час зрозуміти, як правильно працювати з сировиною. Адже робота з тирсоплитами вимагає неабияких знань та навичок, а ще – спеціального обладнання.
Порізка матеріалів
Мінімальне відхилення в розмірі чи механічне пошкодження сировини може зіпсувати зовнішній вигляд готового виробу. Тому матеріали для шафи-купе потрібно порізати з точністю до міліметра без сколів та нерівностей. Зробити це без спеціального обладнання (форматно-розкрійного верстата) практично не можливо. Устаткування підбирає оптимальний спосіб розпилу, що зменшує кількість відходів, а також забезпечує точність та рівність зрізів. Ось чому цю справу краще довірити професіоналам.
Поклейка
Після нарізання торці деталей закривають крайкою (кромкою). Вона не лише продовжує термін служби готового виробу, захищаючи від вологості та цвілі, а й надає йому акуратного і довершеного вигляду.
Для наклеювання використовують спеціальне обладнання — кромкооблицювальні верстати, які забезпечують ідеальне зчеплення кромки з матеріалом та надійну фіксацію.
Потовщення
Щоб зробити шафу міцнішою та візуально ефектнішою, деякі деталі потовщують. Це досягається за допомогою наклеювання додаткових шарів плити. Також можна використовувати спеціальні накладки. Потовщення особливо актуальне для фасадів з МДФ, які застосовують для складного декорування.
Які матеріали для шафи-купе вибрати – вирішувати тільки вам. Однак враховуйте не лише вартість, але і їхні властивості: вологостійкість, екологічність, міцність, можливість декорування та зручність у догляді. Гармонійно поєднуючи всі ці фактори, ви отримаєте шафу, яка стане справжньою окрасою вашого дому.