Як виготовляють фанеру? Етапи та особливості виробництва
Якщо вас цікавить, як виготовляють фанеру, які стадії процесу виробництва, а особливості різних видів цього матеріалу, ми вам детально розповімо.
Види й сорти фанери
Сьогодні на ринку можна знайти різні види фанери, які відрізняються за багатьма критеріями. Кожен із них підходить для різних видів робіт і краще проявляє себе в тому чи іншому середовищі.
Фанеру класифікують за такими ознаками:
На основі кількості сучків та сколів деревини на квадратний метр виділяють п’ять сортів фанери:
- Елітний сорт (позначають літерою Е) – ретельно поклеєні листи з добірного шпону найвищої якості, без жодних вад. Така фанера найкраще підходить для ламінування.
- Перший сорт – дещо гірша якість, ніж в елітної, можуть бути невеликі сучки або тріщини, але їх практично не видно;
- Другий сорт - допустима незначна кількість сколів або дефектів, але її також можна фарбувати і ламінувати;
- Третій сорт – така фанера непридатна для зовнішніх робіт через велику кількість дефектів, її використовують для виготовлення тари або прихованих від очей деталей;
- Четвертий сорт – має багато сколів та сучків, тому вважається технічним матеріалом, придатним лише для пакувальних виробів.
Особливості ламінованої фанери
Ламінована фанера є одним із найпоширеніших видів, який має дуже широке застосування. Завдяки покриттю із просоченого смолами формальдегідів паперу така фанера має чудові водостійкі властивості, стайка до різних впливів та може використовуватися повторно. Листи найчастіше виготовляють із хвойних порід – сосен або модрин, рідше роблять комбіновані зразки з березою, і просочують спеціальним вологостійким клеєм.
Така фанера має широке застосування у будівельних роботах, зокрема з неї роблять опалубку, а також для настилання підлоги, наприклад у транспортних засобах. Також ламіновану фанеру використовують для зовнішніх облицювальних робіт, у виробництві меблів, транспорту та навіть в авіації.
Переваги ламінованої фанери
Завдяки своїм характеристикам та особливостям виготовлення ламінована фанера має багато переваг для обшивки приміщень та інших робіт:
Технологія виробництва фанери
Ось кілька цікавих фактів про виробництво фанери, яких ви точно не знали:
Стадії виробництва фанери
Процес виробництва фанери складається із кількох стадій.
Особливості виробництва різних видів фанери
Основні відмінності в різних видах фанери – це деревина, з якої її виготовлено, та клей, яким поклеєно. Також на процес виробництва впливає якість деревини, адже що чистіше деревне волокно і що менше на ньому сучків, то легше буде сортувати готовий шпон і потім працювати з ним.
Клеєння шпону і формування фанерних листів - основний етап виробництва. Якщо завод спеціалізується на виготовленні фанери марки ФСК – вологостійкої міцної і довговічної, мусить використовувати токсичні клеї на основі формальдегідних смол. Таке виробництво небезпечне для здоров’я, тому приміщення має бути добре провітрюваним, а працівники – носити маски. Самі плити краще використовувати в зовнішніх роботах, адже в закритому приміщенні при підвищеній температурі вони виділяють шкідливі гази. Фанера марки ФК значно екологічніша, проте менш вологостійка, адже для її виготовлення використовують нетоксичний карбамідний клей. Такий вид можна використовувати при внутрішній обробці стін або для створення меблів, натомість для зовнішнього застосування він не підходить.
Впливає на особливості застосування і виготовлення фанери також деревина. Наприклад, фанера з берези надзвичайно міцна і має красивий малюнок, але сама деревина доволі дорога, тому такі види рідко застосовують у будівництві. Значно частіше на ринку можна зустріти фанеру із хвої або комбіновану хвойно-березову.
Сфери використання фанери
Завдяки тривалому строку експлуатації, а також надзвичайній міцності фанера сьогодні застосовується практично в кожній області – від дизайну інтер’єрів до літакобудування.
Найпоширеніша сфера - різні етапи будівництва. Тут фанеру можна використовувати для:
Виготовлення меблів – ще одне часте застосування фанерних листів. Залежно від виду і сорту з неї виготовляють ящики, полиці, етажерки, задні стінки шаф, днища і висувні ящики у м’яких кріслах і диванах.
Крім того, з фанери роблять: