Каталог товарів

Марки та розміри ОСБ плит: розбираємось та обираємо

Види та розміри ОСБ (OSB) плит: як обрати потрібну?

Марки та розміри ОСБ плит: розбираємось та обираємо

ОСБ плита - це матеріал, який використовується в будівництві та ремонті для створення підлог, стін, дахів та інших конструкцій. Вона складається з дерев’яної стружки, яка змішується зі спеціальними смолами та пресується, щоб створити міцну та стабільну поверхню.

Розміри ОСБ плит та їх марки можуть варіюватися залежно від регіону та виробника, але найпоширеніші стандартні види та пропорції в США та Європі вибирають за наступними показниками:

 • Тип покриття поверхні (зі стороною покриття з одного боку та обома сторонами);

 • Клас якості (ОСБ-1, ОСБ-2, ОСБ-3, ОСБ-4);

 • Стандартний розмір листа ОСБ в міліметрах (американський - 2440 х 1220, європейський - 2500 х 1250).

Сфера застосування ОСБ-плит

Орієнтовно-стружкові плити широко використовуються в будівництві і ремонті для різних цілей. Вони мають багато сфер застосування:

 1. Використовуються для створення каркасів і перекриттів у будівництві, можуть бути використані для стін, перегородок, дахів, підлог і багатьох інших конструкцій.

 2. Використовуються як обшивка для зовнішніх і внутрішніх стін, можуть бути покриті шаром штукатурки або іншими матеріалами, що забезпечують красиве і міцне покриття.

 3. Використовуються як елементи фасаду будівель, бувають оброблені зовнішніми фарбами або іншими захисними покриттями для забезпечення довговічності і захисту від погодних умов.

 4. Використовуються як компоненти утеплення будівель, служать як базовий шар для установки теплоізоляційних матеріалів, допомагаючи зберігати тепло.

 5. Використовуються для виготовлення меблів, полиць, стелажів, декоративних елементів і багатьох інших деталей.

 6. Використовуються для створення упаковочних матеріалів та ящиків для транспортування товарів.

Загалом, вони є важливим будівельним матеріалом, який знаходить застосування у багатьох галузях, забезпечуючи міцність, стабільність та варіативність в конструкціях та ремонтних роботах.

Класифікація на 4 типи: які бувають OSB-плити за стандартами?

За стандартами класифікація OSB-плити поділяються на чотири типи, які визначаються їхніми характеристиками та призначенням:

 1. OSB/1. Для внутрішнього використання в сухих умовах. Має низькі вимоги до механічної міцності та вологостійкості і найчастіше використовується для незначних конструкцій, наприклад, упаковочних матеріалів або перегородок у промислових приміщеннях.

 2. OSB/2. Застосовується в помірних умовах вологості. Має вищу механічну міцність та вологостійкість, ніж OSB/1, може використовуватися для обшивки стін, підлог, перегородок та інших конструкцій.

 3. OSB/3. Для внутрішнього та зовнішнього використання в умовах помірної вологості. Має більшу механічну міцність та вологостійкість, ніж OSB/2, і зазвичай використовується для обшивки стін, підлог, дахових конструкцій та інших будівельних робіт.

 4. OSB/4. Відповідає найвищим вимогам міцності та вологостійкості. Призначений для внутрішнього та зовнішнього використання в умовах високої вологості або важких навантажень. Призначається для фасадів, підлог з високою навантаженістю та інших вимогливих конструкцій.

Чим відрізняються американський та європейський стандарти?

Американські та європейські стандарти відрізняються деякими аспектами, зокрема вимогами до властивостей, класифікацією та маркуванням. Ось деякі з найбільш помітних:

 1. У США найпоширеніша класифікація ОСБ плит базується на товщині та призначенні (Exposure 1, Exposure 2, Structural 1, Structural 2 тощо). В Європі на марках, таких як OSB/1, OSB/2, OSB/3 та OSB/4, які вказують на рівень міцності та вологостійкості.

 2. Американські та європейські стандарти можуть мати деякі різниці вимог до механічної міцності. Американські стандарти вимагають виконання тестів на витривалість, згин та інші властивості, які відрізняються від європейських.

 3. У США система класифікації та позначення включає різні специфікації та властивості. В Європі маркування зазвичай відображає клас якості (OSB/1, OSB/2, тощо) та інші характеристики.

 4. Різні вимоги до вологостійкості, пожежної стійкості, стійкості до ударів і т.д. 

Типи ОСБ за обробкою поверхні і кромкою

Плита може мати різні типи обробки поверхні та кромки, що додаються після виготовлення, які впливають на її використання. Ось декілька типів за обробкою поверхні та кромкою.

Шліфовані ОСБ

Поверхня плити піддається додатковій обробці шліфуванням для отримання більш гладкої і рівної поверхні. Може бути виконана на одну або обидві сторони плити.

Шліфування ОСБ-плит має деякі переваги:

 • Гладшу та рівнішу поверхню порівняно з нешліфованими, що дозволяє полегшити процес обробки, встановлення та закріплення матеріалів на плиті;

 • Шліфування допомагає видалити грубі і нерівні частини, що поліпшує зовнішній вигляд. Корисно, якщо плита буде видимою в кінцевому продукті, наприклад, як підлогове покриття або елемент обшивки;

 • Гладка поверхня полегшує роботу з нею, зокрема нанесення фарби, обклеювання шпалерами або іншими декоративними матеріалами.

Нешліфовані ОСБ

Поверхня плити не піддається додатковій обробці шліфуванням і залишаються в своєму природному стані. Має грубий текстурований вигляд з видимими дерев’яними частинками та шаром клею, що утримує їх разом.

Основні особливості:

 • Висока механічна міцність і стійкість, оскільки їхня структура включає в себе шари деревних частинок, які сполучені міцним клеєм. Дозволяє застосовувати матеріал в різних будівельних конструкціях;

 • Більш нижча вартість порівняно з обробленими плитами, оскільки не потребує додаткової обробки;

 • Вирізняються грубою текстурованою поверхнею з видимими деревними частинками, що надає більш природний вигляд для стилізованих проектів;

 • Використовуються там, де зовнішній вигляд не є критичним (невидимі зони, внутрішні перегородки, каркаси або підлогові системи).

Лаковані ОСБ

Покрита лаком для отримання додаткового захисту та покращення зовнішнього вигляду. Може мати як глянцеве, так і матове покриття.

Основні особливості:

 • Лак надає блискучий або матовий фініш, що поліпшує зовнішній вигляд і може бути естетично привабливим;

 • Покриття слугує захистом від забруднень, допомагаючи запобігти проникненню вологи в плиту;

 • Захищає плити від подряпин, розтріскування та зношування з часом. Гарантує додаткову міцність і довговічність, продовжуючи експлуатаційний термін.

 • Мають різні відтінки, що дозволяє підібрати покриття, яке відповідає вимогам дизайну та стилю.

Ламіновані ОСБ

Покрита ламінатом або плівкою для поліпшення зовнішнього вигляду, захисту від забруднень та вологи, а також для додаткової міцності.

Основні особливості:

 • Ламінат або плівка мають більш естетичний вигляд. Можуть пропонувати різні текстури, кольори і декоративні візерунки, що робить такі плити привабливими для використання в області дизайну інтер'єрів або будівництва, де зовнішній вигляд має значення;

 • Ламінат або плівка допомагають запобігти проникненню вологи, пилу та інших забруднень у структуру плити, зберігаючи її міцність та довговічність;

 • Зменшують ризик подряпин, розтріскування або стирання поверхні, що забезпечує більш тривалий термін служби.

 • Легко очищаются;

 • Доступні в різних варіантах декору та стилю.

Кромка: пряма чи фігурна

Обрання між прямою та фігурною кромкою залежить від конкретних вимог і зовнішнього вигляду, який ви прагнете досягти. 

Пряма кромка забезпечує більш традиційний і простий вигляд. Вона може підходити для проектів, де ви хочете зберегти простоту і прямі лінії. Фігурна ж кромка може додати більше декоративності та стилізації до плити. Вона може мати різні візерунки або фаски, що надає плиті більш виразний зовнішній вигляд. 

Фігурна кромка з можливими фасками або заокругленнями може допомогти зменшити ризик пошкоджень кутів плити, особливо якщо вона використовується в областях з більш активним дотиком або зіткненнями.

Вибір між прямою та фігурною кромкою також може залежати від вимог дизайну, функціональності та стилістичної узгодженість з іншими елементами конструкції.

Розміри ОСБ плит та їх товщина

Який розмір ОСБ плити обрати залежить від вашого конкретного проекту. Найпоширеніша OSB плита розміри має в наступних стандартних діапазонах:

 • товщина -варіюється від 6 мм до 40 мм, найпоширеніші - 9 мм, 11 мм, 15 мм, 18 мм та 22 мм.;

 • ширина - 4 фути (приблизно 1220 мм) або 8 футів (приблизно 2440 мм). Іноді можуть бути доступні і інші ширини.

 • довжина - 8 футів (приблизно 2440 мм). Однак можуть існувати плити інших довжин, таких як 10 футів (приблизно 3050 мм) або 12 футів (приблизно 3660 мм).

Який розмір ОСБ плити обрати?

Вибір розміру залежить від застосування та вимог. Так ОСБ плита розміри якої ідеально підходять для підлоги не зможе задовольнити вимоги для стін, стелі та перекриття. Тому перед придбанням краще проконсультуватись з фахівцями та спеціалістами, які будуть виконувати монтажні роботи.

Обираємо ОСБ для підлоги

Для підлоги необхідна ОСБ плита, товщина якої витримає передбачуване навантаження, та забезпечить відповідність стандартам та вимогам будівельних кодів для підлогових систем.

Переконайтеся, що вона має відповідну вологостійкість, особливо для використання в приміщеннях з підвищеною вологістю, наприклад, в ванних кімнатах або кухнях. Перевірте, чи плити відповідають вимогам стандартів та сертифікатам якості, таким як EN 300 для європейського ринку або PS2 для американського ринку.

Обирайте відомого виробника з доброю репутацією, щоб забезпечити якість та надійність матеріалу. А також розгляньте докладні вказівки та рекомендації для правильної установки ОСБ підлоги, включаючи спосіб кріплення та розмір стиглості швів.

Обираємо ОСБ для стін

Врахуйте відповідну товщину, що забезпечить достатню міцність та стійкість. Зазвичай для стін використовують плити товщиною від 9 мм до 18 мм.

Якщо стіни будуть експонуватися до вологи або вологості, оберіть вологостійку або розгляньте застосування додаткового захисного шару, наприклад, пароізоляційної плівки. Каталог товарів
Каталог товарів