Каталог товарів

Розповідаємо, як пофарбувати МДФ

Розповідаємо, як пофарбувати МДФ

МДФ (MDF) — деревноволокниста плита середньої щільності. Це універсальний матеріал, який підходить для виготовлення меблів, оздоблення інтер’єру, створення крафтового декору чи навіть зведення тимчасових споруд. Він має низку переваг — міцність, легкість обробки, стійкість до впливу вологи та доволі високу еластичність. Все це робить його популярним як серед професіоналів, так і серед ентузіастів. 

У базовому варіанті МДФ виглядає саме як універсальний будматеріал — практичний, але не надто естетичний. Але ви легко можете виправити цей недолік, нанісши декоративне покриття. Сьогодні ми розкажемо, як пофарбувати МДФ без зайвих труднощів і витрат. 

Коли можна пофарбувати МДФ самостійно?

Одразу попередимо — цей процес хоча й не дуже складний, та все ж має кілька важливих нюансів, які необхідно взяти до уваги. Краще за все не починати з меблевих фасадів, а протестувати свої навички на менш помітній функціональній деталі чи взагалі на обрізках. Потім вже можна буде переходити до більш серйозних завдань. Якщо ж мова йде про складні проєкти чи великі меблеві вироби, краще одразу звернутися до професіоналів. 

Перед тим, як пофарбувати МДФ, переконайтесь у дотриманні наступних умов:

  • вам необхідно пофарбувати невелику площу чи окрему деталь;

  • поверхня листа рівна, немає суттєвих дефектів, не пошкоджена водою чи пліснявою;

  • ви заздалегідь підготували всі необхідні інструменти та матеріали. 

Як підготуватись до фарбування МДФ?

Перш за все, подбайте про оптимальні умови для нанесення фарби. Краще за все робити це у добре провітрюваному приміщенні з опаленням та природним рівнем вологості. Подбайте про освітлення для контролю робочого процесу та чистоту для уникнення потрапляння бруду на свіжу поверхню. 

Якщо фарбувати матеріал у приміщенні не виходить, робіть це на вулиці під навісом. Виберіть спокійний день без вітру та дощу. Тримайте оброблений лист далі від прямих сонячних променів і подбайте про те, щоб ніхто не торкався його до повного висихання фарби. 

Які матеріали потрібні для фарбування?

  • Спеціальна ґрунтовка для МДФ чи меблевих фасадів (бажано з антисептичними властивостями для захисту від плісняви);

  • Фарба — акрилово-силіконова, алкідна або емаль залежно від вашої цілі та бюджету;

  • Лак — для фінішної обробки та захисту поверхні;

  • Шпаклівка — для вирівнювання трохи деформованих панелей;

  • Шліфувальний папір різних рівнів зернистості;

  • Малярна стрічка (скотч);

  • Інструмент для нанесення — фарбопульт, валик чи пензлі оптимальної ширини. 

Як підготувати поверхню МДФ під фарбування?

  1. Очистьте поверхню від пилу та забруднень — змахніть сміття щіткою, за потреби приберіть робоче місце пилососом. Можна також протерти лист трохи вологою (але не мокрою!) ганчіркою. 

  2. Якщо ви працюєте з готовою деталлю, що була у використанні, видаліть залишки старих лакофарбових матеріалів. 

  3. Фарбування МДФ починається з вирівнювання. Обробіть нерівності, сколи та краї шліфувальним папером, заповніть впадини шпаклівкою. 

  4. Нанесіть рівним шаром ґрунтовку для покращення зчеплення фарби з поверхнею матеріалу. Дайте їй висохнути згідно з інструкцією. 

Чим пофарбувати МДФ в домашніх умовах?

Сьогоднішні технології дають вам багато відповідей на питання, як пофарбувати МДФ у домашніх умовах. Вам доступно багато типів фарб, які відрізняються хімічним складом, фізичними властивостями та сферою використання:


Фарба

Акрилова чи силіконова

Алкідна

Масляна

Епоксидна

Плюси

Екологічна, швидко сохне, має великий вибір кольорів

Легка в нанесенні, стійка до ударів, має естетичний блиск

Має глибокий рівний колір і тривалий термін експлуатації

Міцна, стійка до вологи й впливу агресивних хімікатів

Мінуси

Чутлива до механічних пошкоджень, не завжди дає гладке покриття

Довго сохне, має неприємний запах при нанесенні

Довго сохне, має сильний запах, потребує досвіду для рівномірного нанесення

Дорога, потребує дуже точної підготовки основи

Де застосовується

Внутрішнє оздоблення, меблі та декоративні конструкції з низькими вимогами до міцності

Кухонні поверхні та інші меблі з підвищеним ризиком утворення подряпин

Зовнішні конструкції та поверхні, що піддаються впливу агресивного середовища

У вологих приміщеннях, у зовнішніх конструкціях

Для чого не підходить

Для приміщень з високою вологістю та громадських місць

Для приміщень з поганою вентиляцією, для фарбування МДФ без захисної кромки

Для складних декоративних елементів з дрібними деталями

Для декоративних виробів, для бюджетних проєктів


Процес фарбування МДФ

Фарбування МДФ

Перш за все, підготуйте все необхідне для вибраної вами технології фарбування МДФ. Переконайтесь, що всі інструменти справні та у вас достатньо матеріалів, щоб не переривати процес на середині й не псувати деталь. Перевірте двічі та починайте виконувати наступні етапи інструкції:

Вибір інструментів

  1. Фарбопульт (розпилювач) підійде для великих поверхонь на кшталт стінових панелей. Він забезпечує рівномірне нанесення покриття, але потребує певного досвіду використання. До того ж це доволі дорогий інструмент — якщо мова йде про разовий проєкт, краще взяти його в оренду. 

  2. Валики підходять для нанесення фарби на великі пласкі поверхні, наприклад, на рівні плити МДФ для корпусних меблів. 

  3. Пензлі будуть ідеальними для обробки маленьких складних деталей, наприклад, у декоративних виробах з МДФ. 

У складних випадках вам можуть знадобитися всі три варіанти — це дозволить вам якісно виконати роботу та отримати чудовий результат. 

Ґрунтовка

Ґрунтовку наносять у два шари для забезпечення максимального захисту та кращого зчеплення з фарбою. Нанесіть перший шар, дочекайтесь його висихання, нанесіть другий і коли він висохне, продовжуйте роботу. Ґрунтовки також можуть мати свої відмінності, тож найкраще дотримуватися рекомендацій виробника. 

Нанесення фарби

Не забувайте про регулярне видалення пилу та прибирання у приміщенні. Забезпечивши чистоту, фарбуйте поверхню МДФ за наступною інструкцією:

  1. Нанесіть тонкий перший шар. Він має бути максимально рівним. 

  2. Дочекайтесь висихання. 

  3. Продовжуйте фарбування МДФ-фасадів — другий шар може бути трохи товще для забезпечення потрібного зовнішнього вигляду та рівня захисту. 

  4. Дочекайтесь висихання. 

  5. Нанесіть тонкий третій шар. Будьте дуже уважні та подбайте про обережне вирівнювання поверхні — на ній не має бути горбиків і провалів. 

  6. Дочекайтесь висихання. 

Додатковий захист поверхні: лакування

Поверхневий шар лаку значно підвищить міцність покриття та надасть меблевим чи стіновим конструкціям естетичний блиск — глянсовий, напівглянсовий чи матовий. Наносьте лак тонким рівним шаром, використовуючи розпилювач чи пензлі без ворсу. Забезпечте ідеальні умови для висихання — температуру від +18 до +25°, відсутність прямих сонячних променів і протягу, вологість від 40 до 80%.  

Що потрібно знати про висихання фарби на МДФ?

Вивчивши інструкцію, як пофарбувати МДФ своїми руками, візьміть також до уваги наступну інформацію:

  • час висихання шару фарби залежить від складу. Акрилова — у середньому 5–6 годин, алкідна — 18–24 години, масляна — до 48 годин;

  • ґрунтовці, фарбі та лаку потрібні оптимальні умови — контрольована температура й вологість, відсутність протягів і прямих сонячних променів. Порушення технології призводять до появи тріщин чи змазування поверхні, що впливає на привабливість покриття;

  • при фарбуванні в приміщенні треба подбати про ефективну вентиляцію. Більшість фарб мають доволі токсичні випарування, здатні негативно впливати на здоров’я у великих концентраціях;

  • навіть після первинного висихання поверхня буде потребувати до 7 днів для повного затвердіння та набуття максимальної стійкості до механічних впливів. У цей період краще відмовитися від її використання чи максимально обмежити його. 

Помилки, яких слід уникати при фарбуванні МДФ

  1. Якщо ви забудете про шліфування МДФ під фарбування, поверхня вийде нерівною та неестетичною. До того ж на краях будуть активно утворюватися сколи та тріщини. 

  2. Недостатня кількість ґрунтовки призведе до швидкого стирання фарби чи відпадіння при сильних ударах. Тому краще дотримуватися інструкції та не економити на витраті матеріалу. 

  3. Надто товсті шари фарби, які наносяться без перерви, призводять до патьоків. Фарбуйте матеріал з дрібнодисперсних фракцій у 2–3 етапи. 

  4. Неправильний вибір матеріалів для фарбування МДФ може негативно вплинути на естетичність і міцність поверхні. Перед купівлею фарби ще раз звіртесь із табличкою вище у статті. 

Поради щодо догляду за пофарбованим МДФ

поради
  1. Швидко видаляйте вологу — особливо з кухонних робочих поверхонь. Хоча плити й стійкі до впливу води, її тривалий вплив може призвести до деформації та розмноження плісняви. 

  2. Уникайте сильного тертя — для прибирання використовуйте м’які ганчірки, змочені водою з невеликою кількістю засобу для чищення. 

  3. Не допускайте впливу прямих сонячних променів — вони можуть призводити до вигоряння кольору фарби. 

Дотримуючись інструкції, як пофарбувати МДФ, та правил догляду, ви отримаєте дуже міцні, надійні та красиві деталі. Якщо ви легко пройдете тестовий етап, то зможете братися за більш серйозні роботи — аж до самостійного виготовлення та ремонту меблевих гарнітурів.

Каталог товарів
Каталог товарів